Szövegkiegészítés - 3.


Kecskebéka, jégmadár, fecskefarkú lepke – egy-egy szép élőlény azok közül, amelyekkel országjárás, kirándulás közben találkozhattok. Lássuk, mit tudtok róluk! Egészítsétek ki a leírásokat a megadott szavak felhasználásával!
Jégmadár
Nálunk , Észtországban a folyók gyöngyének is nevezik ezt a pompás madarat. Olyan, mint valami életre kelt drágakő‚ amint a vizek felett repül: felül , alul gyönyörű rozsdavörös színben csillogó. Zömök, rövid farkú madár, egyenes, hegyes csőrrel. Rejtett életet él, és aki jellegzetes hangját nem ismeri, könnyen elsétálhat a patak mellett úgy, hogy soha meg sem tudja, jégmadár tanyázik a környéken. Testhossza , szárnyfesztávolsága 24-26 centiméter, testtömege 34-46 gramm. A testméretéhez képest hosszú, egyenes a csőre, rövid a farka, rövid a nyaka és nagy a feje. A hím és a nőstény hasonlít egymásra. Fejbúbja, tarkója, háta és farka csillogó kék. A napfény irányától ez a szín változik, repülés közben a madár háta fénylik.

A kis halászmadár rendszerint egy víz fölé hajló ágon, vízbe szúrt karón vagy a partoldalból lelógó gyökereken üldögél, és  lesi, mi történik a víz alatt. Ha egy apró halacskát vagy rovart lát közeledni, pillanatnyi habozás nélkül zuhan a vízbe fejjel lefelé‚ mint valami ólomdarab. Néhány másodperc múlva bukkan fel a ficánkoló zsákmánnyal csőrében. A halat óvatosan addig forgatja, gyömöszöli‚ míg sikerül fejjel befelé fordítania, így a testhez simuló úszók nem akadályozzák a nyelésben. Rendkívül  emészt, a szálkát, pikkelyt, úszót pedig kiöklendezi.

A jégmadár soha nem távozik messzire a víztől. Ha csak teheti, mindig közvetlenül a víztükör felett repül. Ilyenkor hallatja leginkább jellegzetes "ti-ti-tit" hangját.

Fészkét szintén a víz közelében építi. A patak vagy a folyó meredek , gyurgyalag módjára vájt hosszú, vízszintes alagút mélyén készíti el minden bélelés nélkül a fészkelőüreget.  végén a tojó ide rakja le 6-7  tojását, de ha fiókáit szerencsésen kirepítette, júliusban rendszerint másodszor is költ. Ahogy a kicsinyek növekednek, úgy nő és vastagszik velük együtt az a halszálkaréteg is, amit a táp1álék megemészthetetlen részeként kiöklendeznek. Eleinte az öreg madarak etetéskor bebújnak a lyukba, hogy annak mélyén keressék meg a fiókákat, de ahogy a kicsik növekednek, előremennek maguktól is a , és ott várják az eleséggel érkező szülőket.

A jégmadár egész évben látható nálunk. Télen, amikor a fagyok beálltával a tavakban már nem lehet halászni, olyan vízhez húzódik, amely akkor is  marad.