Szövegkiegészítés - 7.


Kecskebéka, jégmadár, fecskefarkú lepke – egy-egy szép élőlény azok közül, amelyekkel országjárás, kirándulás közben találkozhattok. Lássuk, mit tudtok róluk! Egészítsétek ki a leírásokat a megadott szavak felhasználásával!
Sün
A keleti sün zömök testfelépítésű állat. Testhossza 25 centiméter, amelyhez 2-3 centis  tartozik. Súlya 800-1400 gramm. Ez attól is függ, hogy az egyed melyik évszakban született: a nyári példányok általában könnyebbek. Testét kb. , 2-3 centiméter hosszú, szürkésbarna szarutüske védi. Ezeket különleges bőrizomzata segítségével mereszti fel és simítja le.

A keleti sün főként  eredetű táplálékot fogyaszt. Rovarokat, csigákat, férgeket és kisebb gerinces állatokat egyaránt zsákmányol. Alkalmilag a   is rájár, míg a gyümölcsfogyasztása elenyésző. Gyakran és sokat iszik. A biológiai mérgekkel szemben bámulatosan ellenáll a szervezete, ezért nagy mennyiségben ehet mérgező rovarokat (például futrinkákat és nünükéket), s a   csípésére is fittyet hány. Nem válogatós.

A sün éjszakai állat. Alkonyatkor indul portyára. Táplálékszerzésben elsősorban a tapintása és a   segíti. Lassan kocogva, nagy gonddal vizsgálja át vadászterületét.

A téli pihenő után azonnal képes párosodni, de a fő szaporodási idő április végétől júliusig tart. A párosodást hosszú udvarlás előzi meg. A hímek nem vesznek részt a kölykök nevelésében. A vemhességi idő , a kölykök száma az anya korától és erőnlététől függően kettő és kilenc között változik. A kicsinyek lágy, fehér tüskékkel születnek, a testtömegük 12-25 gramm közötti. A kölykök szeme a harmadik héten nyílik ki, s a negyedik héttől már követik  esti portyájukra. Negyvenöt-ötven napig szopnak. A séta során   hangokkal tartanak kapcsolatot anyjukkal. A téli álom kezdetéig gyakran együtt marad a család, sőt, néha együtt is telel. Ivarérettségüket egyéves korukra érik el.

A sün a madarak közül az uhu, az emlősök közül pedig a   étrendjén fordul elő nagyobb számban. Életét leginkább a gépjárműforgalom és egyéb emberi tevékenységek veszélyeztetik. Mivel a tüskék miatt vakaródzni nem képes, nagyon sok külső élősködője van. Ezek is sok fiatal egyed halálát okozzák. Ha mindezeket a viszontagságokat átvészeli, akár nyolc évig is elélhet.