Szövegkiegészítés - 5.


Kecskebéka, jégmadár, fecskefarkú lepke – egy-egy szép élőlény azok közül, amelyekkel országjárás, kirándulás közben találkozhattok. Lássuk, mit tudtok róluk! Egészítsétek ki a leírásokat a megadott szavak felhasználásával!
Parlagi sas
A parlagi sas egyike Európa legféltettebb madárritkaságainak. A   élő párok megóvása érdekében élőhelyeinek közelében még legkedveltebb táplálékának, az ürgének a visszatelepítésével is megpróbálkoztak. Egyik legnagyobb testű ragadozó madarunk nagy magasságban, méltóságteljesen köröző példányainak megpillantása különleges élmény.

Az öreg egyedek színezete , a fejtetőjük és a tarkójuk fakó . Fehér vállfoltjuk néha feltűnő, máskor kicsi, alig látszik. Farktollaikon keresztsávok, széles fekete végszalaggal. Szárnyfesztávolságuk meghaladhatja a . Tömegük 2500-3500 gramm, a tojók valamivel nagyobbak, mint a hímek. A fiatalok jóval világosabbak, aranysárgásak, begyük és mellük barna csíkokkal mintázott. Az ülő példányok szárnyain a fehér tollvégződések csíkokba rendeződnek, a sötétbarna kormánytollak hegyi része szintén fehér. Színezetük az évi vedlésekkel öt-hat év alatt válik az öregekhez hasonlóvá.

Magyarországon a parlagi sas főleg a középhegységek déli völgyeiben fészkel. Megtelepedésének alapfeltétele, hogy a közelben jó táplálkozóterületek legyenek, ahol hörcsögöket,  és nyulakat zsákmányolhat. Röpképe széles szárnyai miatt a rétisaséra emlékeztet, de a farka nem ék alakú és soha nem fehér, mint az öreg rétisasé.

Az öreg madarak egész évben, tehát télen is a költőterületen vagy annak közelében maradnak, míg a fiatalok vonulnak; a telet Európa déli felén, Görögországban vagy Észak-Afrikában töltik. A párok a magas fák koronájában, nemegyszer 25-28 méter magasan épült  több éven át használják. A fészek befelé egyre vékonyodó gallyakból épül, átmérője száz-százharminc centiméter. Az évek folyamán a rendszeres tatarozásokat követően hatalmasra nőhet.

A tojásrakást megelőzően, néha már enyhe tél végi napokon, a pár   hívja fel magára a figyelmet. A fészekalj két-három mattfehér, alaposan elmosódó foltokkal ritkásan tarkállt tojásokból áll. A hím és a tojó felvátva kotlik, a fiókák körülbelül   alatt kelnek ki. A tojó eleinte rajtuk marad, melengeti és eteti a fehér pihével borított kicsinyeket, így a táplálékot a hím hozza a fészekhez. Ebből a tojó szaggat apró falatokat a fiókáknak. A kismadarak négyhetes korukban kezdik  a zsákmányt, és két hónaposak, amikor elhagyják otthonukat, és repülni kezdenek. Előtte csak a fészek szélén állva verdesnek szárnyaikkal, izmaikat erősítik. A család a kirepülést követően egy ideig még összetart, miközben az öreg madarak etetik a fiatalokat, amelyek fokozatosan válnak önállókká.

A parlagi sas kútgémről vagy   lesi a zsákmányt, de alacsonyan repülve is vadászik. Általában hörcsögöt, ürgét, nyulakat és a talajon mozgó madarakat fog el, de békát és nagyobb rovarokat is fogyaszt.